پرورش بوقلمون

کریستف کلمب احتمالا اولین اروپائی بود که در سال 1502 میلادی به هنگام لنگر انداختن در دماغه هندوراس بوقلمون ها را مشاهده کرده است. هفده سال بعد یک اسپانیائی بنام هرنان کوریش که در طول سفر و تصرف امپراطوری از تکه گله هایی از بوقلمون را مشاهده نمود. در فرهنگ از تک به نقش بوقلمون علاوه بر منبع تامین غذا بعنوان یک پرنده در حد ستایش اشاره گردیده است.

اولین مدرک حضور بوقلمون در اروپا به سال 1511 میلادی مربوط می شود که در آن پادشاه اسپانیا فردیناند به خزانه-دار خود دستور داد که در هر سفر با کشتی از قاره جدید به اروپا 5 قطعه بوقلمون نر و 5 قطعه بوقلمون ماده را به سویل بیاورد . بوقلمون های ارسالی هدف تولید مثلی داشته و به نظر می رسد که این فرمان دائمی تلقی می شده است.

سابقه حضور بوقلمون در ایران به دوران شاه عباس مربوط شده است که در آن زمان در اکثر نقاط ایران پراکنده و بعنوان یک پرنده ایرانی محسوب شده که آشنا و معرف یک پرنده بومی کشور ایران تلقی می گردد.

جانورشناسی بوقلمون

این پرنده در طبقه اوس، زیر طبقه نئورنیتس، فوق راسته نئوگ ناته، راسته گالی فورمیس قرار دارد. در این جنس سه گونه بنام های بوقلمون مکزیکی، بوقلمون هندوراسی وجود دارد. که دوگونه اول اجداد بوقلمون های اهلی فعلی بوده و گونه سومبصورت وحشی می باشد.

بوقلمون بزرگترین پرنده خانگی محسوب شده و دارای جثه بزرگ می باشد. سر این پرنده در مقایسه با سایر طیور دیگر از پوست چین و چروکدار پوشیده شده است. در جنس نر زائده گوشتی در پشت سوراخ های بینی وجود دارد که در حالت عادی به اندازه 6 سانتی متر و در مواقع بروز خصوصیات جنسی گاه به 10 سانتی متر نیز می رسد. در زیر گردن آن غب غب مشاهده شده و پوست سر در مواقع جفت گیری به رنگ های مختلف ظاهر می شود.

چرا بوقلمون پرورش می دهیم

اگر چه بوقلمون امروز در قالب پرورش صنعتی آن تولید می شود ولی پند دلیل نیز وجود دارد که افراد از پرورش بوقلمون در دسته ها و ظرفیت های کوپک لذت ببرند داشتن گوشت تازه بوقلمون در میز شام در تمام سال تنها یک دلیل پرورش این پرنده خارق العاده در گله های کوچک می باشد.

پرورش بوقلمون می تواند یک فعالیت خانوادگی عالی یا یک پروژه برای جوانان و یا یک راه بزرگ برای هر کسی که قصد دارد مدیریت پرورش پرنده زنده را در حجم وسیع تجربه کند باشد. بعلاوه شما ممکن است قادر باشند که یک بازار سودمندی حاصل از پرورش تعدادی بوقلمون مهیا کنید. بسیاری از مصرف کنندگان علاقه دارند گوشت بوقلمون خود را از منابعی تهیه نمایند که در جهت پرورش آن نهایت توجه و دقت پرورش دهنده را مبذول گشته است.

توجیهات خاص پرورش بوقلمون

پرورش بوقلمون آن قدر که افراد تصور می کنند مشکل نیست. در عین حال به مراقبت های ویژه ای نیاز دارد تا شروع خوبی داشته باشیم. بوقلمون ها را باید از جوجه مرغ ها و سایر طیور دیگر مجزا نگهداری نمود تا از انتقال بیماره ها جلوگیری بعمل آید. نگهداری جوجه بوقلمون در هفته های اول در جای خشک و گرم بسیار مهم است. این مرحله، مرحله پرورش جوجه نامیده می شود.

اگر شما با گله به خوبی کار را آغاز نمائید و خوراک خوب و فضای مناسب در اختیار پرنده قرار دهید و مراقبت کافی اعمال نمائید می توانید در پرورش بوقلمون موفق باشید.

طراحی سالن پرورش بوقلمون

این نوع سالن های پرورش بوقلمون همانند سایر سالن های پرورش مرغ بوده و تفاوت زیادی در اصول اولیه ندارد ولی اعمال مدیریت مخصوص پرورش بوقلمون بایستی لحاظ گردد. در محاسبه تعداد و قدرت هواکش ها، ورودی هوا و دانخوری ها و همچنین فضای لازم پرورشی و انبار ذخیره دان متناسب با شرایط پرورش بوقلمون بایستی در نظر گرفته شود.

منابع تامین حرارت اعم از مادر مصنوعی و هیترها باید بر قابلیت برآوردن نیاز حرارتی جوجه بوقلمون ها درسنین پایین را داشته باشد.

سالن پرورش بوقلمون گوشتی طوری طراحی گردد که امکان توسعه آن در هر لحظه از سوی پرورش دهنده وجود داشته باشد. بوقلمون پرنده مقاومی بوده و سطح توقع آن در رابطه با مصالح و مواد بکار گرفته پائین بوده و بدین لحاظ بوقلمون را یک پرنده کم توقع دانسته و یک دلیل قاطع در جهت توحیه پرورش آن محسوب می شود.

در ساخت سالن پرورش بوقلمون موضوع عدم امکان تبادل حرارتی از کف و دیوار های سالن با فضای آزاد و تهویه مطلوب و صحیح و از سوی دیگر میزان حداقل هزینه کرد جهت پی ریزی و فنداسیون متناسب با وضعیت منطقه و نوع سازه بکار گرفته و شرایطمنطقه در نظر گرفته شود. به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت از محیط اطراف به داخل سالن، شایسته است تا سطح تمام شده کف سالن ها 40 سانتی متر از سطح اطراف بالاتر باشد. ارتفاع سقف حدود 10 درصد بیشتر از حد متعارف در نظر گرفته شود و امکان تهویه برساس حداکثر رشد و وزن پرنده در انتهای دوره را فراهم آورد.

دیوار سالن از داخل سیمان اندود و پرداخت شده تا امکان تبادل حرارتی کمتر و بهداشت آن کنترل گردد. سطح دیوار از خارج بهتر است سیمان اندود شده و فاقد خلل و خرج جهت لانه گزینی حشرات و جوندگان گردد. سقف سالن نیز از یک لایه ورق ایرانیت آز بست و یا گالوانیزه به همراه یک لایه عایق با قابلیت شستشو و ضدعفونی بوده و شیب آن متناسب با طول و ظرفیت سالن محاسبه گردد. گوشه محل اتصال دیوار به کف، فاقد زاویه 90 درجه بوده و با یک لایه ملات، زاویه مذکور رفع شود تا امکان شستشو و تخلیه فضولات باشد.

عرض سالن های پرورش بوقلمون 12 تا 15 متر و طول آن متناسب با ظرفیت واحد پرورشی در نظر گرفته می شود. همواره سعی شود تا از طول سالن خیلی زیاد .... گردد.

موقعیت احداث سالن در جهت غربی شرقی باشد تا طول سالن به موازات وزش باد قرار گیرد.

فضای مورد نیاز پرورش بوقلمون

در سالن های پرورش بوقلمون گوشتی دو شیوه پرورش در نظر گرفته می شود

1)  روش مخلط

چنانچه پرورش مخلط تا پایان دوره مد نظرباشد در این صورت تا پایان زمان پرورش و ارسال به کشتار برای هر متر مربع 4 قطعه فضای پرورشی در سالن لحاظ می شود.

2)  روش جداگانه

اگر امکان پرورش دو جنس نر و ماده بطور جداگانه وجود داشته باشد این امر نتیجه بهتری را بدنبال خواهد داشت. جداسازی دو جنس از یکدیگر توسط فنس و یا توری در داخل یک و یا دو سالن صورت می پذیرد بدین ترتیب در این روش تا سن 5 هفته دو جنس در کنار یکدیگر بوده و سپس دو جنس از همدیگر جدا و به شرح ذیل خواهند بود.

·  نرها : 8/2 قطعه در هر متر مربع یا 58 کیلوگرم وزن زنده در هر متر مربع

·  ماده ها : 2/5 قطعه در هر متر مربع یا حداکثر 52 کیلوگرم وزن زنده برای هر متر مربع محاسبه می شود.

آماده سازی سالن پرورش

یکی از اساسی ترین مراحل آغازین پرورش بوقلمون آماده کردن سالن جهت جوجه ریزی است، اگر برای اولین بار در سالن مورد نظر اقدام به جوجه ریزی بوقلمون گوشتی می نمائید لازم است نسبت به شستشوی اولیه سالن بعد از خارج ساختن تجهیزات و لوازم نظیر دانخوری ها و آبخوری ها مورد نیاز حین دوران پرورش اقدام سپس به انتقال به بستر مناسب به ارتفاع 7 تا 10 سانتی نتری از کف سالن اقدام گردد.

قبل از انتقال آبخوری ها و دانخوری های مورد نیاز به سالن، شستشو و ضدعفمونی گردند و پس از انتقال به سالن و نصب در محل های از پیش تعیین شده متناسب با فضا و حجم مورد نظر، نسبت به ضدغفونی با گاز کل سالن همراه با پوشال و تجهیزات اقدام گردد.

ضدعفونی در صورتی تاثیرگذار است که کلیه فضولات از کف و دیوار و گوشه سالن خارج گردد اگر در دوره قبل مشکلات بیماری در سالن و گله وجود داشت حتی المقدور نسبت به شعله افکنی و ضدعفونی کامل تمام سطوح  شامل کف، دیوار و سقف سالن کوتاهی ننمائید.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.