بذر، اسپان قارچ

اسپان  (Spawn)

اصولا اسپان بذر اولیه تولید قارچ محسوب می شود اسپان به اندام های رویشی قارچ (میسلیوم) به همراه مواد غذائی زمینه­ ای همراه آن اطلاق می شود. یعنی پس از آنکه میسلیوم قارچ خوراکی بر روی یک ماده زمینه ای مغذی رشد کرده از آن برای رشد رویشی خود استفاده نمود به این مخلوط ماده غذائی و شبکه میسلیومی رشد کرده بر روی آن اسپان گفته می شود.

چرا از اسپان (بذر) استفاده می شود؟

در طبیعت قارچ ها برای تکثیر و تداوم نسل خود از اسپورها و یا هیف ها (میسلیوم) استفاده می شود اسپورها بسیار کوچکند و بنابراین استفاده از آن ها توسظ پرورش دهندگان قارچ بسیار مشکل است. از طرفی هم اسپورها برای جوانه زنی به زمان 7 تا 10 روز احتیاج دارند.

قارچ خوراکی دکمه ای سفید از این قائده مجزا نیست. در صورت استفاده از اسپورهای این قارچ در کمپوست، در این مدت قارچ ها رقیب ممکن است در بستر کشت (کمپوست) جوانه یزنند و سریعتر بستر کشت را اشغال نمایند. لذا بصورت مرسوم کشت خالصی از میلسیوم مطلوب که بر روی دانه غلات رشد کرده است به بستر کشت اضافه می شود تا هر چه سریعتر کمپوست را اشغال نمایند و مانع از رشد قارچ های رقیب گردد این عمل یعنی اضافه کردن کشت خالصی از میلسیوم مطلوب (رشد کرده بر روی غلات) به کمپوست مایه زنی (Spawning) نامیده می شود.

ویژگی های کیفی یک اسپان (بذر) مطلوب

بعد از اتمام مراحل تهیه اسپان می توان تا حدودی با کنترل برخی شاخص ها فهمید که آیا اسپان تولیدی ارزش مایه زنی برای قارچ را دارد یا خیر. برخی از مهمترین این شاخص ها عبارتند از :

·        باید شبکه میسلیومی اطراف تمام دانه ها را پوشانده باشد.

·        رشد شبکه میسلیومی باید بصورت رشته ای باشد. نوع پنبه ای بعدا ممکن است باعث تشکیل بافت نمد روی لایه خاک پوششی شود و در امر تولید قارچ مشکلاتی پدید آورد.

·        رنگ میسلیوم در یک اسپان تازه باید سفید رنگ باشد. رنگ قهوه ای نشان دهنده کهنه شدن اسپان تولیدی است. توصیه اکید می شود اسپان مورد استفاده در مایه زنی تازه باشد. یعنی هنوز در حال پرکردن ماده زمینه ای بوده و فعال باشد در صورت لزوم حداکثر سه ماه  می توان اسپان آماده را در یخچال برای مایه زنی نگه داری کرد.

 

·        اسپان تولیدی نباید لزج باشد، چرا که این لزجی دلیل وجود آلودگی باکتریایی است. لکه های سبز و سیاه که معمولا نشان دهنده آلودگی قارچی است نباید در اسپان تولیدی دیده شود.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.